متن خبر

پروژه جدید شرکت P&G پلاستیک های رها شده در سواحل را به بطری های شامپو تبدیل خواهد کرد

 

پروژه جدید شرکت P&G  پلاستیک های رها شده در سواحل را به بطری های شامپو تبدیل خواهد کرد.

شرکت Practer&Gamble  ، به همراه دو کمپانی دیگر یعنی Terra Cycle  و Suez Environment SA  عزم و نیروی های خود را برای تبدیل پلاستیک های بازمانده در سواحل دریاها و تبدیل آن به قوطی شامپو  یکی و هم راستا کرده اند.

شرکت P&G  در حال انجام کار تیمی با شرکت های فعال در حوزه بازیافت مانند Terra Cycle و Suez Environment SA برای خلق اولین قوطی شامپویی هستند که در ترکیب آن از 25 درصد پلاستیک های به جامانده در سواحل استفاده شده است .

P&G در اعلان برنامه جدید خود در اجلاس جهانی اقتصاد که در داووس سوئیس برگزار شد اعلام کرد، در حال گسترش این برنامه ها جهت تولید به تیراژ محدود و مشخصی از قوطی های برند Head&Shoulders  است.

این در حالی است که با تعهد و توجه این شرکت(P&G) واقع در شهر سینسیناتی آمریکا نسبت به بحث بسته بندی محصولات خود با استفاده از پلاستیک های موجود در سواحل می تواند این اطمینان را جلب کند که از این به بعد شاهد حضور و توجه بیشتر و پر رنگتری به این مفاهیم و کالاها در بازار محصولات بازیافتی باشیم.

طبق این اعلام P&G   درصدد استفاده 25 درصدی از این نوع پلاستیک های بازیافتی برای تولید تعداد بیش از نیم میلیارد عدد بطری های محصولات محافظ مو در اروپا که تا سال 2018 به فروش خواهد رسید است. در نتیجه این نوع بطری های ساخته شده از پلاستیکهای بازمانده در سواحل تا تابستان سال جاری با یک تیراژ محدود در کشور فرانسه از طریق فروشگاه های خورده فروشی Carrefour در دسترس مشتریان خواهند بود.

P&G اعلام کرده است، برای تحقق هدف بزرگتری که برای سال 2018 در نظر گرفته شده، این شرکت در هر سال هم به مقدار زیادی از این نوع پلاستیک های بازیافتی نیاز دارد و هم لازم است که مساله پوشش دادن این ظروف فروخته شده در اروپا بررسی شود .

خانم ویرجینی هلیاس( Virginie Helias) نایب رئیس بخش توسعه پایدار جهانی این شرکت در یک کنفرانس خبری که برای بیان آخرین اقدامات آنها در زمینه ی بازیافت ترتیب داده شده بود اعلام کرد: (( اطلاعات ما نشان می دهد که بیش از 90 درصد تمام بطری هایی که ما در اروپا به فروش می رسانیم در زمره ی سبد محصولات مراقبت از مو قرار می گیرد . او گفت: برای اینکه بتوانیم درک بهتری از نیاز این مقیاس تولیدی داشته باشیم، باید بگویم ما به 2600 تن از پلاستیک های بازیافتی نیاز داریم که این مقدار حدودا برابر با وزن 8 هواپیمای جمبو جت 747 با ظرفیت پر و کامل خود می شود )) .

شرکت Terra Cycle  در این میان به عنوان یک مجرای ارتباطی بین گروههایی که مشغول پاکسازی آبراهها و سواحل در اروپا هستند ایفای نقش خواهد کرد و شرکت Suez  نیز این پلاستیک های جمع آوری شده را مدیریت ، پردازش و پالایش خواهد کرد .

ناگفته نماند که شرکت Terra Cycle  در طول سالیان گذشته با تلاش های خود در زمینه مقابله و ارائه راه کارهای مؤثر در برخورد و حل مسئله انباشت موادی که بازیافت آنها دشوار می نماید برای خود نام و آوازه ی خوبی دست و پا کرده است .

آقای تام ساکی (Tom Szaky) مدیر عامل شرکت Terra Cycle در طی یک کنفرانس خبری گفت: (( امروزه درباره موضوع پلاستیک ها چالش های عظیمی وجود دارد که یکی از موضوعات خیلی کوچک آن در واقع بحث احیا و بازیافت آن ها است)). او توضیح داد: شرکت Terra Cycle  با صدها گروه پاکسازی طبیعت در اروپا ارتباط و تماس برقرار کرده تا بتواند پلاستیک هایی را که آنها جمع آوری می کنند از خطر دفع و امحا در امان نگه دارد . او همچنین اضافه کرد: تمام این مواد به جای اینکه دور ریخته شوند، در حال جمع آوری هستند تا به وسیله شرکت Terra Cycle و از طریق همکاری ما با شرکت  Suez و نیز با به کارگیری فرآیندها و علوم و فنون باور نکردنی، قادر به دستیابی به موادی کاملا همگن و یکدست و تبدیل آنها به پلیمرهایی با قابلیت عملکردی بسیار بالا هستیم که می توان آنها را به میزان 25 درصد در تولید یک بطری استفاده کرد .

تام ساکی همچنین این نکته را درباره توسعه هرچه بیشتر زنجیره تامین این طرح مطرح کرد: نکته جالب این پروژه آن است که تمام این فعالیتها در واقع تازه نقطه شروع مسیر و هدفی است طرح خلاقانه پلاستیک های سواحل  می خواهد به آن دست یابد.

Suez هم به عنوان یک شرکت فعال در مبحث بازیافت و مدیریت پسماندها شبکه ای متشکل از  9  کارخانه بازیافت پلاستیک در اروپا را شامل می شود .

آقای جین-مارک بورزیر( Jean- Marc Boursier ) به عنوان معاون ارشد مدیر اجرایی گروه بازیافت و احیا بخش اروپا در شرکت Suez گفت: ما در حال تبدیل پلاستیک های رها شده در سواحل  به پلی اتیلن با کیفیت هستیم. یعنی به محض اینکه این نوع پلاستیک ها توسط شرکت Terra Cycle جمع آوری می شوند، ما  آن ها را دریافت و خورد کرده، سپس آنها شستشو داده و بعد آنها را به صورت پرک در می آوریم و سرانجام طی فرآیندی آنها را به گرانول تبدیل می کنیم .بورزیر(Boursier ) همچنین در یک کنفرانس خبری گفت: ((این مواد پلاستیکی نیز به نوبه خود به شرکت دیگری در هلند ارسال می شوند تا طی فرآیند دیگری جهت کیفی سازی بیشتر خواص پلیمرهای آن ها مورد بازفرآوری، پرداخت و پردازش بیشتر قرار گیرند. و این تازه شروع یک ماجرا است.))

 

http://www.plasticsnews.com/article/20170119/NEWS/170119878/pg-project-turns-beach-plastic-into-shampoo-bottles

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : شنبه 14 اسفند 1395
تعداد بازدید : 3663

بازگشت