متن خبر

بهبود خواص مکانیکی ژل‌های پلیمری

 

 ژل پلیمری متشکل از شبکه پلیمری سه بعدی متورم با مولکول‌های مایع می‌باشد، با این وجود بسیاری از شبکه‌های پلیمری مرسوم شکننده هستند. خواص مکانیکی ژل‌های پلیمری نیازمند بهبود می‌باشند تا به کاربردهای آن‌ها به عنوان مثال در غربال مولکولی و مواد فوق جاذب کمک کند.

 به گزارش انجمن توليدكنندگان ظوف يكبار مصرف ( آيپاد )‌ به نقل از پليم پارت ، محققین دانشگاه ژاپن در حال حاضر راهی برای افزایش مقاومت ژل‌های پلیمری  در برابر شکست با استفاده از یک طراحی بر اساس دانه‌های مولکولی و رشته‌های پلیمری کشف کرده‌اند. در این طراحی دانه‌های مولکولی حلقه‌های سیکلو دکسترین اصلاح شده هستند که بر روی رشته‌های پلی اتیلن گیلکول به بند کشیده شده است.

تاثیر وزن مولکولی پلی اتیلن گیلکول در هر حلقه سیکلودکسترین بر روی استحکام کششی و پارگی مورد بررسی قرار گرفت. محققین دریافتند ژل‌های پلیمری جدید مقاوم به شکست می‌باشند به دلیل اینکه هنگام وارد شدن نیرو دانه‌های سیکلودکسترین بر روی رشته‌های پلی اتیلن گلیکول لغزیده و از تمرکز تنش جلوگیری می‌کند.

 بزرگی و شدت این اثر با وزن مولکولی پلی اتیلن گیلکول در هر حلقه سیکلودکسترین افزایش می‌یابد و در نتیجه ژل‌هایی با استحکام کششی بیشتر بدست خواهد آمد.

 این رویکرد جدید باعث ساخت ژل‌های پلیمری با خواص مکانیکی مطلوب می‌شود. نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : شنبه 25 دي 1395
تعداد بازدید : 249

بازگشت