متن خبر

تنوع غذای ایران برای جذب گردشگر

 

 

یک مسئول سازمان میراث فرهنگی گفت: جشنواره سفره ایرانی فرصتی برای استفاده از جاذبه‌های گردشگری مناطق مختلف در جهت جذب گردشگر است زیرا تنوع غذایی به توسعه گردشگری نیز کمک می‌کند.

به گزارش انجمن توليدكنندگان ظروف يكبار مصرف ( آيپاد ) ، امسال برای نخستین هشت جشنواره سفره ایرانی، سلسله‌وار از اردیبهشت در مناطق مختلف کشور برگزار شد که آخرین جشنواره در منطقه 8 کشور به‌میزبانی خوزستان بود. جشنواره منطقه 8 کشور با معرفی برترین سرآشپزهای استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان و منطقه آزاد اروند روز جمعه به کار خود پایان داد.

در این هشت جشنواره، 31 استان کشور تمام ظرفیت‌های خود را در زمینه سفره‌های مختلف و غذاهای سنتی به نمایش گذاشتند، ضمن آنکه آشپزهای مختلف در رقابت با یکدیگر، ظرفیت‌های غذا را به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری مناطق مختلف معرفی کردند و به‌علاوه دستیابی به 32 منوی غذای ایرانی از مهمترین دستاوردهای این جشنواره در هشت منطقه کشور بود.

در این رابطه مرتضی رحمانی موحد ــ معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: این جشنواره‌ موتوری است که همه بخش‌های صنعت گردشگری از جمله تورهای گردشگری، هتل‌ها و رستوران‌ها را به حرکت در می‌آورد، به‌علاوه مسائل فرهنگی در این سریِ جشنواره، خیلی خوب دیده شده و مطالعات بسیاری در این حوزه صورت گرفته است.

همچنین خسرو نشان ــ مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خوزستان نیز درباره جشنواره سفره ایرانی گفت: این جشنواره ترکیبی از نمایشگاه خوراکی‌ها، برگزاری مسابقه بین سرآشپز‌ها و اماکن پذیرایی بود. جشنواره سفره ایرانی فرصتی برای استفاده از جاذبه‌های گردشگری مناطق مختلف در جهت جذب گردشگر است زیرا تنوع غذایی به توسعه گردشگری نیز کمک می‌کند.

وی افزود: کنار جشنواره سفره ایرانی، صنایع‌دستی مرتبط نیز در قالب نمایشگاه عرضه شد، همچنین آیین‌هایی از مناطق هرمزگان، بوشهر و خوزستان نیز در این نمایشگاه‌ها ارائه شد، در واقع این جشنواره به رنگین‌کمانی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شد، جشنواره‌ای که در نوع خود تجربه گران‌بهایی بود زیرا پیش از این کمتر شاهد برگزاری چنین جشنواره‌هایی بودیم.

نشان گفت: جشنواره سفره ایرانی و برنامه‌های جنبی آن باعث شد که مردم استان استقبال خوبی از این جشنواره داشته باشند، حتی با وجود اینکه محل جشنواره در حدفاصل آبادان و خرمشهر بود، بازدید کنندگان از سراسر استان در این جشنواره حضور پیدا کردند. تعدادی از دفاتر گردشگری ابتکاری به خرج دادند و بازدیدکنندگانی را از اهواز و دزفول به‌سوی این جشنواره سوق دادند.

وی افزود: همه این موارد نشان می‌دهد این تجربه، تجربه موفقی است و باید استمرار داشته باشد تا به هدف اصلی برگزاری چنین جشنواره‌هایی که جذب گردشگری است برسیم. از طرف دیگر سرآشپزها، هتل‌ها، رستوران‌ها و اماکن پذیرایی با نحوه کار و خدمات همدیگر آشنا می‌شوند.

به گزارش میراث فرهنگی، جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری قرار است سال آینده نیز برگزار شود و از میان 31 آشپز استان‌های مختلف، 3 آشپز برتر ایران معرفی خواهند شد. با توجه به اینکه سالانه حدود 300 میلیارد دلار هزینه‌کرد گردشگر از محل تغذیه است و اگر بتوان سفره ایرانی را در کشور آن‌قدر برجسته کرد که مورد شناسایی و آشنایی گردشگرهای بین‌المللی و حتی داخلی باشد می‌توانیم سهم خوبی از این هزینه‌کرد، در داخل کشور داشته باشیم.

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 دي 1395
تعداد بازدید : 284

بازگشت