متن خبر

رئیس اداره محیط زیست البرز: بجای نفی مشکلات، باید درصدد رفع ابهامات و ارائه راهکارهای مناسب باشیم

 مهندس حمیدرضا لشگری با اشاره به طرح بازاریابی اجتماعی خاطر نشان ساخت، با اطلاع رسانی صحیح و دقیق در خصوص نحوه استفاده و به جا استفاده کردن ظروف یکبار مصرف به مصرف کنندگان می توان باعث تغییر رفتار و از بین رفتن عادات غلط شد و به جای حذف ظروف پلاستیکی، با حمایت و پرداخت یارانه و کمک به تولیدکنندگان مجاز و استاندارد در صدد تولید با کیفیت و نهادینه نمودن فرهنگ استفاده صحیح در سبد خانوار برآییم .. و با  این اتفاق کمک شایانی به حفظ و حمایت از محیط زیست نمود .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف(آیپاد)، مهندس حمیدرضا لشگری رئیس اداره محیط زیست شهرستان البرز در این خصوص بیان داشت : رفتارهای ما در گذشته موازی با طبیعت بوده است مخصوصا در بحث زباله پسماند - پلاستیکها و ظروف یکبار مصرف .... با توجه به افزایش نیازهای مردم و همچنین تنوع تولیدات می بایست با سیر صعودی تکنولوژی، عادات حسنه و مثبت در خصوص نحوه استفاده از این ظروف نیز تنوع و رشد می یافت و می بایست برای هر معضل، ساختاری ایجاد نماییم تا بتوانیم حداکثر استفاده بهینه از آن را ببریم.

وی افزود :  متاسفانه صنعت پلاستیک و ظروف یکبار مصرف مانند اکثر صنایع و تکنولوژی ها وارد کشور شده و رها گردیده اند . پلاستیک به عنوان ماده ای  که دارای انعطاف پذیری و شکل پذیری بالایی می باشد  کاربرد بسیاری دارد و مورد استفاده مردم قرار گرفته است . که قاعدتا می بایستی از همان ابتدا درست استفاده کردن و بجا استفاده کردن در دستور کار قرار می گرفت.

حمید رضا لشکری ادامه داد : با توجه به سابقه دیرینه تولید پلاستیک در کشور، بحث فرهنگ سازی بطور کامل و دقیق انجام نپذیرفته و فقط کانالیزه گردیده است بطوریکه یک ارگان یا یک سازمان، مسئول فرهنگ سازی و اطلاع رسانی صحیح می باشد در صورتی که در بحث مصرف کردن و مصرف گرایی در چرخه تولید کلیه دستگاهها اعم از دولتی و غیر دولتی عهده دار فرهنگ سازی و اطلاع رسانی صحیح و دقیق می باشند.

وی اظهار داشت با توجه به آمار بالای تولیدات ظروف یکبار مصرف و ورود این محصولات به سبد خانوار و همچنین وارد شدن به چرخه زباله و پسماند و بازیافت، کلیه نهاد های مسئول از جمله شهرداری باید در امر فرهنگ سازی و استفاده بهینه از این ظروف مشارکت نمایند. بدیهی است که نتیجه این امور را می توان به وضوح در کاهش زباله . کاهش هزینه های بازیافت و تفکیک شاهد بود .

رییس اداره محیط زیست شهرستان البرز صنعت پلاستیک را یکی از صنایع رده اولی در صنعت خواند و افزود امروزه اکثر محصولات مورد استفاده در جامعه از جمله غذایی . شوینده ها . آرایشی و بهداشتی و ..... در ظروف پلاستیکی عرضه می گردند با  تفکیک قیمت محصولات در بسته بندی آنها می توان ظروف پلاستیکی را ارزشمند نمود تا به راحتی از چرخه تولید خارج نگردد و چرخه طبیعت آسیبی نبیند.

مهندس لشگری اظهار داشت دولت و مسئولین با وضع برخی مصوبات و قوانین در خصوص تفکیک قیمتها و ارزشمند نمودن ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی  و همچنین اختصاص بودجه در امر تبلیغات وآموزش از طریق رسانه ها و جراید به صورت مستمر و روزانه و  فرهنگ سازی استفاده صحیح از این ظروف می تواند گامی موثر در جهت حفظ محیط زیست بردارند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان البرز نبود زیر ساخت های کافی و بهای پایین ظروف یکبار مصرف را که سبب بی ارزش تلقی شدن این ظروف می گردد را از مشکلات اساسی این صنعت خواند و افزود این مسئله خود ضربه ای کاری بر این صنعت وارد نموده است .


نوشته شده توسط : host
تاریخ انتشار : سه شنبه 28 ارديبهشت 1395
تعداد بازدید : 1665

بازگشت