متن خبر

فرهنگ سازی استفاده صحیح از ظروف یکبارمصرف حداقل کاری است که می‌توان در این زمینه به انجام رساند

 

خبرنگار انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبارمصرف: در حال حاضر ایران یکی از ده کشور اول دنیا در استفاده از ظروف یک‌بار مصرف می باشد، به‌طوری که فقط در سال 84، 570 هزار تن ظروف یک‌بار مصرف در کشور استفاده شده،که تقریباً بخش بالایی از این ظروف پلاستیکی هستند و می‌توان اذعان کرد که ظروف گیاهی نتوانسته‌اند جایگاه مناسبی از مصرف مردم را به خود اختصاص دهند.

علاوه بررستورانها ، مراکز طبخ، آبمیوه فروشی ها، بستنی فروشی‌ها، پیتزافروشی‌ها، سلف سرویس ادارات، بیمارستان ها و دانشگاه‌ها، پای ظروف یک بارمصرف به میهمانی‌های خانگی هم باز شده است و بسیاری ترجیح می‌دهند هنگام پخش غذای نذری و در مراسم هایی مانند جشن تولدها،  ازبشقاب و لیوان‌های رنگارنگ پلاستیکی استفاده کنند . طبیعی است که وقتی کالایی این چنین جای خود را در سبد خانوار باز می‌کند، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی استفاده صحیح از ظروف یکبارمصرف حداقل کاری است که می‌توان در مورد ظروف یکبار مصرف به انجام رساند. 

به طور کلی پلاستیک‌ها، پلیمرهایی هستند که از سنتز مواد اولیه‌ای به نام مونومر تهیه می‌شوند. اگر فرآیند تولید ظروف یکبار مصرف اصولی و مطابق با استانداردهای لازم صورت گرفته باشد، هیچگونه مشکلی برای سلامت افراد نخواهیم داشت.

برخی توصیه های بهداشتی در مورد استفاده از ظروف یکبارمصرف:

 

1.     ظروفی را انتخاب کنیم که دارای مجوز ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشند.

2.      ظروف یک بار مصرف پلاستیکی را از مراکز معتبر تهیه نمایید.

3.     ظروف یکبار مصرف برای مصرف یکباره ساخته شده است و از استفاده مجدد خودداری گردد.

4.     از قرار دادن طروف یکبار مصرف در داخل مایکروویو خوداری نمایید.

5.     ظروف یکبار مصرف را در مکانی به دور از نور و حرارت نگهداری نمایید.

6.     اغلب مردم از موارد استفاده هر کدام از ظروف یکبار مصرف بی‌اطلاع هستند لذا لازم است اطلاعات مربوط به موارد مجاز استفاده و ممنوعیت‌های آن به صورت اتیکت روی محصول درج شود.

7.     ظروف یکبار مصرف قابل بازیافت هستند و اتفاقا ارزش افزوده بالایی را ایجاد می نمایند لذا در تفیک  پسماند ظروف یکبار مصرف کوشا باشیم.

 

 

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : دوشنبه 9 اسفند 1395
تعداد بازدید : 1470

بازگشت