متن خبر

چرا باید فوم را بازیافت کنیم؟

 

فوم، معمولا با نام استایروفوم که یک برند تجاری متعلق به شرکت شیمیائی Dow است شناخته و نامیده می‌شود، همچنین به نام فوم پلی‌استایرن، پلی‌استایرن منبسط، EPS  هم شناخته می‌شود. از آنجاکه این ماده سبک وزن است، به کاهش هزینه های حمل‌ ونقل کمک می‌کند و ویژگی های ممتاز نرمش آن از شکستگی جلوگیری  می‌کند، بطور گسترده‌ای برای حفاظت از وسایل الکترونیکی در حین حمل ‌ونقل مورد استفاده قرار می‌گیرد. به شکل مشابه، این همان ماده‌ای است که برای کارتن های تخم‌مرغ، ظروف یکبارمصرف، بشقاب های فومی، و لیوان های فومی انتخاب می‌شود؛ زیرا سبک‌وزن، ارزان و عایق خوبی است .دیگر مزیت این ماده آن است که قابل بازیافت است. در واقع، فوم یک ترموپلاستیک است، از این رو از لحاظ فنی، بارها و بارها قابل بازیافت است.

چرا باید فوم را بازیافت کنیم؟

 اول، فوم زمانی ارزش واقعی دارد که فشرده شود. اکنون بازارهای زیادی برای فوم وجود دارند و قیمتی که آنها برای فوم پرداخت می کنند از قیمت مقوا و دیگر محصولات بازیافتی رایج بیشتر است.

دوم، تکنولوژی های جدید، بازیافت فوم را بسیار کارآمدتر از گذشته ساخته است. برای مثال، اکنون گزینه های بسیاری برای فشرده‌سازهای فوم وجود دارد که فوم را تا نسبت 85:1 فشرده خواهد کرد. این مسئله باعث می شود بتوان 40000 پوند مواد را در یک تریلی جای داد. این تجهیز همچنین به فضای کمتری نسبت به قبل نیاز دارد . بعلاوه، همه این کارها را در عین انجام می دهد که میزان نیروی کار جهت بازیافت فوم را نسبت به گذشته حداقل می کند.

سوم، تبدیل فوم به محصولات جدید، یک فرآیند ساده است که نیاز به استخراج نفت خام از زمین و تمام انرژی های نیازمند را که برای ساخت رزین اولیه لازم است، کاهش می دهد.

نتیجۀ نهائی این است که ما شاهد کاهش گازهای گلخانه‌ای هستیم و وابستگی‌مان به نفت کم می شود.

بازیافت کنندگان به سادگی مواد فشرده شده را در یکgrinder  قرار می دهند که  extruder را تغذیه می کند. grinder شبیه یک ماشین Play-Doh است که در آن مواد بازیافتی وارد ماشین می شود، مذاب می گردد و از طرف دیگر شبیه ماکارونی بیرون می آید. سپس ماکارونی خنک شده و به قطعات کوچک (قرص/حبه حبه) برش می خورد. وقتی به شکل قرص است، آنگاه می تواند برای ساخت محصولات سودمند جدید مورد استفاده قرار بگیرد.

 نه تنها بازیافت فوم برای محیط زیست مفید است، بلکه به اقتصاد کمک شایانی می نماید. از آن برای ساخت محصولات جدید استفاده کنند،

هزینه های بازیافت فوم بطور قابل‌توجهی کمتر از مواد اولیه است و در کاربردهای گوناگونی هم بسیار خوب عمل می کند، از قالب‌ریزی داخلی اعلاء گرفته و قاب های عکس گرفته تا مواد باغبانی مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه، تقاضا برای فوم بازیافت شده در بازارها رو به افزایش است.


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : دوشنبه 2 اسفند 1395
تعداد بازدید : 1293

بازگشت