متن خبر

ایران با ۲ میلیون تن تولید در بخش اتیلن پیشتاز است

 

 

 

 

خبرنگار انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف(آیپاد): دکتر احمد اصل رکن آبادی،کارشناس ارشد بین المللی مدیریت قرارداد های نفت،گاز و پتروشیمی در خصوص الزامات رشد پایدار و تحریک بخش غیر نفتی برای اقتصاد کشور ضمن بکارگیری تعبیری با عنوان دوی امدادی بودن دولتها تصریح کرد: اقداماتی که در دولت های گذشته در جهت توسعه ی زیر ساخت های تولید در بُعد راه اندازی کارخانجات بزرگ انجام گرفت اقدامات بسیار مهم و چشم گیری بود.

وی افزود: در صنایع نفتی اعم از گاز،نفت و پتروشیمی اقدامات خیلی ویژه ای صورت گرفته که از آن جمله فعال شدن پتروشیمی در مناطق آزاد و نیز در عسلویه بوده است.

کارشناس ارشد نفت و انرژی اذعان کرد: امروزه ما خط تولید اتیلن غرب در کشور را داریم که در مسیر آن تعداد زیادی از کارخانجات پائین دستی ایجاد گردیده و اشتغال بسیار خوبی را بوجود آورده است.

رکن آبادی در این باره با ارائه ی آماری تصریح کرد: در بخش اتیلن بیش از ۲ میلیون تن تولید داریم که از این رقم، ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار تن آن فقط توسط پتروشیمی جم( بزرگترین تولید کننده ی اُلِفین دنیا) تولید می گردد.

کارشناس ارشد بین المللی مدیریت قراردادهای نفت،گاز و پتروشیمی با اذعان به اینکه در تولید اتیلن از عربستان،قطر و آمریکا جلوتریم در خصوص بخش غیر نفتی اظهار داشت: در این زمینه صنایع ساختمانی،کارخانجات بزرگ تولید مصالح ساختمانی اعم از کاشی،سرامیک و شیرآلات و... وجود دارد که در دولت های قبل طرح شده و به بهره برداری رسیدند و در دولت کنونی موضوع پی گیری تامین زنجیره ی تولید مطرح گردیده است که این زنجیره به طور مرتب در حال تکمیل شدن است.

همچنین مهندس مهدی افشار نیک، محقق و روزنامه نگار در حوزه ی اقتصاد و انرژی در این رابطه با غلط خواندن تقسیم بندی و تفکیک اقتصاد به دو بخش نفتی و غیر نفتی تصریح کرد: تفکیک اقتصاد کشور به دو بخش نفتی و غیر نفتی کاری اساسا غلط است چرا که در دنیا همه ی کشورها منابع خود را در اختیار اقتصاد ملی می گذارند.

افشار نیک نفت را جدا از اقتصاد خواند و خاطر نشان کرد: به نظر من، ما یک اقتصاد بیشتر نداریم و آن اقتصاد پیوسته است که می بایست از منابع آن به شکل بهینه استفاده کرد ضمن اینکه باید فضا را آماده کرد تا همه بدانند نفت جدای از اقتصاد است.

 

منبع: سایت دفتر توسعه صنایع پایین دستی

 

 

 

 

 

 

 

 

                       

 


نوشته شده توسط : aipod
تاریخ انتشار : شنبه 21 اسفند 1395
تعداد بازدید : 927

بازگشت