متن خبر

"ترامپ" مانع شد/نخستین مناقصه نفتی ایران بدون آمریکایی‌ها برگزار می شود

 

تصمیم اخیر رئیس جمهور جدید امریکا منجر به حذف نام شرکت های امریکایی از نخستین مناقصه نفتی ایران می شود.

به گزارش انجمن توليدكنندگان ظروف يكبار مصرف ( آيپاد ) به نقل از تسنيم ، روز گذشته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور جدید آمریکا فرمانی اجرایی را امضا کرد که به موجب آن ورود اتباع ایرانی و 6 کشور مسلمان دیگر به آمریکا به حالت تعلیق درآمد.

این فرمان رئیس‌جمهور آمریکا عملاً تحریم‌های مهم جدیدی را پیش پای ایران قرار می‌دهد و بویژه در حوزه اقتصادی مانع مهمی پیش روی تاجران خواهد بود و به این جهت نقض روشن برجام محسوب می‌شود.

وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش به اقدام رئیس جمهور امریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد "ضمن احترام به مردم آمریکا و تمایز میان آنها و سیاست های خصمانه دولت ایالات متحده، برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت های توهین آمیز ایالات متحده علیه اتباع ایران، اصل عمل متقابل را اجرا می نماید."

این بدین معناست که هیچ ویزایی به اتباع امریکایی جهت سفر به ایران داده نخواهد شد. این در حالی است که در ابعاد اقتصادی، مذاکراتی بین شرکت های خصوصی امریکایی با نهادهای دولتی ایران و همچنین مذاکرات و رفت و آمدهایی بین شرکت های خصوصی این کشور با شرکت های خصوصی ایرانی در طی ماههای اخیر صورت گرفته که این تصمیمات، مانعی بر سر راه ادامه این همکاریها خواهد بود.

 

قرار است در آینده ای نزدیک در نیمه نخست سال 2017 شاهد برگزاری نخستین مناقصه بین المللی نفتی ایران به منظور واگذاری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی باشیم. اگرچه در لیست 29 شرکت تأیید صلاحیت شده خارجی برای حضور در پروژه های نفتی ایران به عنوان شرکت های E&P نامی از شرکت های نفتی امریکایی نیست اما در طی ماههای اخیر شرکت هایی چون بلک دیاموند آمریکا که بر اساس ظرفیت های خود می توانند به عنوان شرکت های خدمات مهندسی در پروژه های نفتی ایران حضور یابند، مذاکراتی را با برخی شرکت های ایرانی داشته اند.

از اینرو تصمیم اخیر رئیس جمهور جدید امریکا منجر به حذف نام شرکت های امریکایی از نخستین مناقصه نفتی ایران می شود.

 

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : دوشنبه 11 بهمن 1395
تعداد بازدید : 346

بازگشت