متن خبر

افزایش سود خالص شرکت سابک عربستان

 

 به گزارش انجمن توليد كنندگان ظروف يكبار مصرف ( آيپاد ) ،‌ شرکت سابک عربستان سعودی به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پتروشیمی جهان به تازگی اعلام کردکه به دنبال کاهش متوسط هزینه های جاری، سود خالص این شرکت در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی 48 درصد افزایش داشته است.

سابک در بیانیه ای برای بازار سهام عربستان از رشد سود خالص خود در سه ماهه منتهی به دسامبر سال 2016 میلادی به چهار میلیارد و 550 میلیون ریال سعودی نسبت به رقم سه میلیارد و 80 میلیون ریال در مدت مشابه سال 2015 خبر داد. این در حالیست که میزان فروش این شرکت با 0.4 درصد کاهش به 34 میلیارد و 30 میلیون ریال رسید.

رویترز بر اساس برآورد تحلیلگران پیش بینی کرده بود که سابک به طور متوسط در هر سه ماهه سال 2016 سود خالصی معادل چهار میلیارد و 940 میلیون ریال ثبت کند.

با این حال در کل سال گذشته میلادی سود خالص این شرکت افت 4.5 درصدی را تجربه کرد و به 17 میلیارد و 910 میلیون ریال رسید. کارشناسان عواملی نظیر متوسط قیمت های فروش پایین تر، افزایش هزینه های مالیاتی و  عملکرد ضعیف شرکت ابن رشد پلاستیک (Ibn Rushd plastics) که یکی از زیرمجموعه های سابک به شمار می رود را از دلایل اصلی این موضوع برشمردند.

یک تحلیلگر بازار پتروشیمی مسقتر در دبی معتقد است: کاهش هزینه های صورت گرفته می تواند به افزایش سود این شرکت در سال های آتی کمک شایانی کند؛ با این حال با توجه به گستره وسیع فعالیت های سابک، محقق شدن این امر نیازمند زمان بیشتر است.

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : سه شنبه 5 بهمن 1395
تعداد بازدید : 395

بازگشت