متن خبر

شاخص کل بورس 590 واحد کاهش یافت/بررسی دلایل رکود در بازار سرمایه

 

شاخص کل بورس امروز (یکشنبه) با 590 واحد کاهش به 78 هزار و 896 واحد رسید.

 

به گزارش خبرنگار انجمن ظروف یکبار مصرف ایران(آیپاد) و به نقل از ایرنا ، افت شدید شاخص کل با کاهش قابل توجه حجم و شمار معاملات همراه بود که نشان دهنده تداوم روند فرسایشی و رکود در بازار سرمایه است.

کارشناسان، جذابیت بازارهای رقیب، انتشار اوراق با درآمد ثابت که سود بالایی دارند و همچنین توقف نمادها را از دلایل عمده ایجاد رکود در بازار سرمایه می دانند.

در معاملات امروز، بیش از 564 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از یک هزار و 48 میلیارد ریال در 44 هزار و 332 نوبت خرید و فروش شد.

همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز امروز افت کردند، به گونه ای که شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) 207 واحد، شاخص کل (هم وزن) 88 واحد و شاخص قیمت (هم وزن) 70 واحد، شاخص آزاد شناور 667 واحد، شاخص بازار اول 513 واحد، شاخص بازار دوم 721 واحد و شاخص 30 شرکت برتر 25 واحد کاهش یافت.

اخابر (مخابرات)، پارسان (نفت وگاز پارسیان)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فملی (ملی صنایع مس)، شخارک (پتروشیمی خارک)، خودرو (ایران خودرو) و شتران (پالایش نفت تهران) در معاملات امروز با بیشترین تاثیر منفی، شاخص بورس را پایین کشیدند.

حق تقدم گروه صنعتی بارز، تامین ماسه ریخته گری، حمل و نقل توکا، بین المللی محصولات پارس و حمل و نقل پتروشیمی در معاملات امروز از بیشترین رشد قیمت برخوردار بودند.اما «حق تقدم سایپا شیشه، حق تقدم دارو سازی روزدارو، حق تقدم سرمایه گذاری غدیر، حق تقدم سرمایه گذاری آتیه دماوند و حق تقدم سیمان کردستان» با بیشترین کاهش قیمت مواجه شدند.

 

 

** دلایل رکود در بازار سرمایه

ایمان مقدسیان کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، توقف طولانی نمادهای بانکی را از عوامل سهیم در ایجاد رکود در بازار سهام دانست، و افزود: توقف طولانی مدت نمادهایی مانند بانک ها و مپنا تاثیر منفی بر حجم و فضای معاملات داشته است.

وی با بیان اینکه اوراق خزانه به رقیب بازار سهام تبدیل شده است، گفت: توقف طولانی مدت نماد شرکت ها از عوامل ایجاد رکود در معاملات بورس و کاهش حجم و ارزش معاملات بازار سرمایه به شمار می رود.

وی با بیان این که شماری از این نمادها به مدت چندین ماه بسته شده اند و سرمایه های هنگفتی را حبس کرده اند، اضافه کرد: پول های هنگفتی در این نمادها قفل شده اند، به طوری که سهامداران آنها امکان نقدشوندگی و حضور در بازار سرمایه را از دست داده اند.

این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: بسیاری از صنایع بورسی در ماه های اخیر با رونق و رشد مواجه شده بودند، اما سهامداران نمادهای متوقف، امکان فروش سهام خود و دادوستد این سهام سودآور را از دست داده اند.

مقدسیان با بیان اینکه انتظار می رود در روزهای آینده، نمادهای متوقف بانکی بازگشایی شود، افزود: نقدشوندگی یک بازار همواره نسبت به سودآوری آن برتری داشته است، سرمایه گذاران تمایل دارند به سرعت به منابع مالی خود دسترسی داشته باشند.

وی همچنین اوراق خزانه را رقیب بازار سهام اعلام کرد و گفت: سود اوراق خزانه که توسط دولت در بازار سرمایه منتشر می شود، در برخی موارد بالاست به طوری که اکنون شاهد اوراق خزانه با سود 25 درصدی هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: این اوراق بدون ریسک، سود بالایی را عاید سرمایه گذاران می کند، در نتیجه برخی سرمایه گذاران ترجیح می دهند به جای خرید و فروش در بازار سهام، در اوراق خزانه که سود ثابت و مطمئنی دارد، مشارکت کنند.

مقدسیان گفت: پرداخت سود 25 درصدی برای اوراق خزانه در حالی است که بانک ها را مجبور کرده ایم سود بانکی را از حدود 20 به 15 درصد کاهش دهند.

وی با انتقاد از سود بالای اوراق خزانه، افزود: اگر سود بیش از 15 درصد برای بانک ممنوع بوده و زیاد تلقی می شود، پس چرا اوراق خزانه با سود 25 درصدی عرضه شده است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اوراق خزانه با سود 25 درصدی، توازن بازار پولی کشور را برهم می زند، اضافه کرد: باید برای کاهش نرخ سود اوراق خزانه و نزدیک کردن آن به نرخ تورم اقدام کرد؛ در هیچ نظام اقتصادی، منطقی نیست که سود اوراق با درآمد ثابت، سه برابر میزان تورم باشد.

مقدسیان درباره وضعیت صنایع بورسی نیز گفت: برخی شرکت ها در هفته های اخیر بازدهی خوبی داشته اند که از جمله آنها می توان به شماری از شرکت های پتروشیمی، معدنی و فلزی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه اکنون شاهد استراحت قیمت گروه فلزات در بازارهای جهانی هستیم، ادامه داد: بازارهای جهانی در تعطیلات سال نو میلادی قرار دارند و بر این اساس، شاهد کاهش معاملات و قیمت آنها هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: با توجه به رشد ارز، برخی صنایع بورسی بزودی با تعدیل مثبت روبرو خواهند شد.


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 دي 1395
تعداد بازدید : 472

بازگشت