متن خبر

پتروشیمی‌ها مقصر اصلی نوسان‌های ارزی

 

در حالی که نوسان‌های ارزی در بازار آزاد، باعث نگرانی‌ بسیاری از فعالان اقتصادی و کارشناسان شده رییس کل بانک مرکزی روز گذشته اعلام کرد، نرخ دلار در بازار آزاد تا دی‌ ماه کاهش خواهد یافت. از نظر رییس کل بانک مرکزی مقصر اصلی نوسان‌های اخیر در بازار آزاد بی‌انضباطی پتروشیمی‌ها در عرضه ارز به بازار بوده و تقاضاهای فصلی هم بر دامنه این نوسان افزوده استرییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: «روند نزولی کاهش نرخ ارز در‌سه‌ماهه پایانی سال با توجه به عرضه بیشتر ارز محصولات پتروشیمی و همچنین خود بانک مرکزی شدت خواهد گرفت.»

به گزارش آیپاد به نقل از حمایت آنلاین؛ وعده رییس کل بانک مرکزی برای ارزانی دلار از دی ماه در حالی بیان می‌شود که برخی تحلیل‌گران بر این باورند یکی از عوامل مهم در ایجاد نوسان در‌بازار مدیریت ضعیف بانک مرکزی است. براساس قانون نظام ارزی کشور باید به صورت شناور و مدیریت شود و وظیفه مدیریت بازار هم بر عهده بانک مرکزی است. هر چند بانک مرکزی با اجازه به بانک‌ها برای خرید و فروش می‌خواست نوسان‌ها را مدیریت کند اما از سوی دیگر همین اقدام هم خود به‌عنوان یک عامل محرک در بازار عمل کرده است.

نقش پتروشیمی‌ها در بازار ارز

به باور مسئولان بانک مرکزی یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد تکانه‌های اخیر در بازار آزاد ارز کشور، کاهش عرضه توسط پتروشیمی‌هاست، اما نکته مهم در این مورد این است که این کاهش عرضه معمولا در آبان و آذر ماه هر سال به دلیل تحولات خود پتروشیمی‌ها و اقدامات آنها برای تهیه مواد و ماشین‌آلات مورد نیازشان اتفاق می‌افتد و بانک مرکزی باید آمادگی مقابله با این عامل را از قبل می‌داشت.

سیف روز گذشته در حاشیه همایش انجمن حسابداران به جلسه اخیر خود با مدیران و تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی اشاره کرد و در رابطه با آن توضیح داد: « به هرحال صادرکننده محصولات پتروشیمی و محصولات غیر نفتی از عوامل موثر در عرضه ارز بازار به حساب می‌آیند. از این‌رو باید بانک مرکزی از زمان عرضه ارز آنها و همچنین میزان آن مطلع باشد تا بتواند هرگونه کمبودی در این رابطه را جبران کند
وی گفت: «از سال قبل مذاکراتی با مدیران و تولیدکنندگان پتروشیمی داشته و بر این اساس طبق زمانبندی انجام شده عمدتا برنامه‌های آنها اعلام و عرضه انجام شد، اما با توجه به این‌که گاها مغایرت‌هایی وجود داشت، در جلسات اخیر و برقراری نظم در این مورد تاکید شده است. با‌این‌حال ما هیچ اصراری نداریم که آنها مازاد بر توان خود بخواهند کمبودهای ارزی را جبران کنند.»

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این‌که در چنین ایامی در سال‌های گذشته نیز افزایش نرخ ارز و ایجاد نوسان در بازار اتفاق افتاده و تا حدی طبیعی است، افزود: «با توجه به این‌که در پایان سال میلادی باید با طرف‌های خارجی تسویه شده و از سویی دیگر تقاضای ارز برای سفرها بالا می‌رود حتی یک عدم‌تعادل اندک می‌تواند مشکل‌ساز شده و بازار را دچار نوسان کند، اما با این حال در سه ماهه پایانی سال روند نزولی آغاز می‌شود، چرا که ارز ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی بیشتر از گذشته عرضه شده و بانک مرکزی نیز در این باره اقدام خواهد کرد.» سیف در رابطه با تصمیم بانک مرکزی برای یکسان‌سازی نرخ ارز با توجه به شرایط موجود نیز توضیح داد: « این سیاستی است که به‌طور حتم اجرایی خواهد شد، اما در این باره اطمینان از تامین ارز مورد نیاز از طریق روابط بین‌المللی بانکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود تا بتوان ارز مورد نیاز بازار را تامین کرد.»

  ماهی‌گیری دلالان از آب گل‌آلود

یکی از مهم‌ترین عارضه‌های مزمن در بازار ارز کشور، فعالیت دلالان غیر رسمی است. معاملاتی که از آن به عنوان «معاملات فردایی» یاد می‌شود و معمولا به هر بهانه‌ای این دلالان بازار ارز را دچار نوسان می‌کنند و عملا صرافی‌های مجاز را از کارآیی می‌اندازند. سال‌هاست بانک مرکزی به دنبال راهی برای نجات بازار از دست این گونه معاملات است اما موفق نمی‌شود. دی‌ماه سال گذشته قرار شد با راه‌اندازی سامانه اعلام نرخ ارز در‌بازار آزاد دست این عده از بازار کوتاه شود اما با وجود گذشت مدت زمان طولانی این پروژه هم شکست خورده است.

التهاب بر بازار ارز همچنان حاکم است، حتی این بار اعلام رئیس کل بانک مرکزی برای پایدار نبودن گرانی و یا تزریق ارز با قیمت پایین‌تر هم چندان نتوانسته از هیجان چهارراه استانبول کم کند، جایی‌که در گوشه ای از آن حلقه‌ای از معامله گران ارزی که دلاری هم ندارند بی پروا بر نوسان بازار دامن می‌زند. ماجرای نوسان بازار ارز و شدت گرفتن رشد قیمت‌ها در سه ماهه ابتدایی نیمه دوم امسال هم تکرار شد. باز هم کارشناسان و تحلیل گران بازار ارز و البته رسانه‌ها دلایل متفاوتی را از این تغییرات اعلام کردند، بعد از مدتی سکوت، بانک مرکزی و برخی دیگر از مدیران اقتصادی دولت واکنش نشان دادند و فقط برای زمانی کوتاه قیمت‌ها تا حدی تعدیل شد؛ اما نوسان ادامه دارد. وقتی خیابان فردوسی را به سمت جنوب حرکت کنیم، در میانه راه و جایی مقابل پاساژ افشار سروصدایی در هم پیچیده شنیده می‌شود که بیشتر شبیه حراجی دلار است. جمعی دور هم می‌آیند که عمدتا از افراد حقیقی بوده و هر‌روز از زمانی نزدیک به ظهر شروع به معامله دلار می‌کنند، اما معاملاتی که مبادله ارز و ریال به روز یا روزهای آینده موکول شده و اغلب موارد منجر به‌تحویل فیزیکی ارز نمی‌شود و تنها تفاوت قیمت، تسویه خواهد شد. به گزارش ایسنا، سال‌هاست که دلار فروشان فردایی در بازار ارز حضور دارند و معامله بدون دلار ولی گاها با حجم سنگین انجام داده و قیمت‌ها را در بازار تکان می‌دهند و انگار ناظری هم بر عملکرد مخرب آنها در بازار ارز نیست و بساطشان همچنان پابرجاست. این در حالی است که به اذعان فعالان بازار ارز، حتی زمانی که قیمت‌‌ها در حال کاهش است در مواقعی دیده می‌شود که تحرکات دلار فروشان فردایی و قیمت گذاری بالاتر از نرخ بازار آنها موجب ایجاد تنش شده و قیمت‌ها را به‌نوسان می‌کشد.

دلار فروشان فردایی که البته حسابشان از دلالان بازار جدا بوده و شرایط کاملا متفاوتی دارند، با اینکه از سوی بانک مرکزی و حتی صرافان و دلار فروشان خرد هم مورد قبول نبوده و به فعالیت تخریبی آن اذعان دارند، کمتر زمانی دیده شده که از سویی دستگاه‌های ذیربط مورد برخورد جدی قرار گرفته و از میان یکی از حساس‌ترین بازارهای پولی جمع شوند، آن هم بازار ارزی که بستری مناسب برای سفته بازی و رانت خواری بوده و تاریخ نه چندان دور، به صراحت از فسادها، عملیات رانتی و سودبری‌های کلان افراد خاص در فضای آن روایت می‌کند.

 

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 آذر 1395
تعداد بازدید : 463

بازگشت