متن خبر

بازی دلار با پتروشیمی ها

 

معاملات پی وی سی ها در هفته جاری با جذابیت بیشتری روبه رو بودند، به طوری که گرید ۶۵ پتروشیمی اروند پس از آرامش هفته های اخیر بالاخره با رقابت از سوی معامله گران خریداری شدند.

به گزارش آیپاد به نقل از پتروتحلیل، این در حالی است که هفته گذشته عرضه گرید ۶۵ پتروشیمی اروند به صورت نقدی وارد سیستم مچینگ شد، اما عرضه پتروشیمی غدیر و بندرامام به صورت نقدی با رقابت مورد معامله قرار گرفت.

به این ترتیب به نظر می رسد افزایش قیمت دلار و گذشتن آن از مرز ۳ هزار و ۹۰۰ تومان توانسته بر معاملات محصولات پتروشیمی در هفته جاری تاثیر داشته باشد.

اکثر کارشناسان بازار معتقدند؛ افت بهای نفت، کاهش ورود ارز، افزایش تقاضا به دلیل تعطیلی و پتانسیل افزایش قیمت دلار از دلایلی بوده که سبب افزایش قیمت دلار و عبور آن از مرز ۳ هزار و ۹۰۰ تومان در بازار آزاد شده است.

این در حالی است که برخی از آگاهان بازار از برگزاری جلسه ای برای تسهیل ارز آوری پتروشیمی ها در آینده ای نزدیک خبر می دهند.

جواد ایرانی، کارشناس بازار پی وی سی در این باره به خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: با توجه به افزایش قیمت دلار، اکثر خریداران محصولات پتروشیمی اطمینان حاصل کرده اند که قیمت ها با افزایش دوباره روبه رو خواهد شد. این در حالی است که دلار در محاسبات نرخ محصولات پتروشیمی در هفته جاری با قیمت ۳ هزار و ۶۸۳ تومان اعمال شده بود، حال آنکه برخی از کارشناسان بازار انتظار دارند که قیمت دلار به مرز ۴ هزارتومان نیز برسد.

با این حال برخی از معامله گران معتقدند که تعویض کمپرسور پتروشیمی اروند می تواند نوساناتی به بازار پی وی سی در آینده ای نزدیک وارد کند، در مقابل برخی از کارگزاران هم معتقدند؛ عدم افزایش عرضه پتروشیمی اروند در روز سه شنبه هفته جاری از دلایل ثبت رقابت برای این کالا بوده و اگر افزایش عرضه اعمال می شد، رقابتی برای گرید ۶۵ پتروشیمی اروند انجام نمی شد.

البته کارشناسان بازار پی وی سی معتقدند؛ خرید این کالا با رقابت با توجه به نرخ دلار، به صرفه است.

با این حال کمبود گرید ۵۷ توانسته نرخ این کالا را به ۴ هزار و ۹۵۰ تا ۵ هزارتومان در هر کیلو برساند، از سوی دیگر کمبود این کالاها سبب شده تا صادرات آن نیز متوقف شود.

عرضه گرید ۵۷ پتروشیمی آبادان هم در روز سه شنبه هفته جاری به صورت سلف انجام شد، عرضه ۵۰۰ تنی این کالا ۱۲۴۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه آن ۳ هزار و ۵۵۲ تومان و بیشترین قیمت خریدار هم برای این کالا ۳ هزار و ۷۶۵ تومان بود.

البته در این روز ۶ هزار و ۲۶۶ تن پی وی سی از سوی پی وی سی سازها در بورس کالا عرضه شد و تقاضای آن نیز بیش از ۱۰ هزارتن رقم خورد.

به این ترتیب در هفته جاری پی وی سی گرید ۶۵ پتروشیمی غدیر به صورت نقدی و سلف با رقابت از سوی معامله گران خریداری شد، گرید ۶۵ پتروشیمی بندرامام هم با رقابت معامله شد. این در حالی است که برخی از کارگزاران نیز به عدم افزایش عرضه پی وی سی پتروشیمی غدیر اشاره کرده و می گویند: پتروشیمی غدیر هم عرضه نقدی گرید ۶۵ خود را افزایش نداد و این موضوع از دلایل مهم، رقابت برای این کالا به شمار می رود.

به عقیده این گروه نرخ دلار گر چه بر معاملات محصولات پتروشیمی در هفته جاری تاثیر مستقیمی داشته، اما بر معاملات پی وی سی ها بیش از نرخ دلار، عدم افزایش عرضه پتروشیمی اروند و غدیر و هماهنگی این دو مجتمع توانسته سبب رقابت برای این کالاها شود.

از سوی دیگر مجتمع غدیر تنها ۵۰۰ تن پی وی سی عرضه کرد که به گمان بسیاری از کارشناسان بازار رقم اندکی به شمار می رود.

البته در هفته آینده و در روز دوشنبه موضوع حداقل کف عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران در شورای رقابت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و این موضوع به گمان بسیاری ازکارشناسان می تواند به عرضه اندک برخی از مجتمع های پتروشیمی و بازی آنها با بازار پایان دهد.

این در حالی است که در بازار آسیا هم قیمت پی وی سی همچنان روندی مثبت دارد، در هفته جاری قیمت پی وی سی در هند در محدوده یک هزار دلار و در چین هم ۹۶۰ دلار در هر تن بود.


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : شنبه 13 آذر 1395
تعداد بازدید : 422

بازگشت