متن خبر

تحلیل پیش‌نگر ارزهای بین‌الملل از تاریخ ۸ تا ۱۲ آذر ۱۳۹۵:نگاه بازارهای ارزی به حرکت ترامپولیسم

 

بازار‌های ارز بین‌الملل از روز دوشنبه تا جمعه هر هفته ۲۴ ساعت شروع بکار می‌کنند از این‌رو هر یکشنبه تحلیل هفتگی با همکاری روزنامه جهان اقتصاد و سایت بورس سبز، در‌این صفحه ارایه می‌‌شود‌. این تحلیل بیشتر جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد.

آنچه گذشت

در‌آمریکا چه خبربود؟ درهفته گذشته موج پوپولیسم و بریکسیت، آمریکا راهم شامل‌شد و مردی ناشناخته در‌عرصه سیاسی رئیس جمهورشد ابتدا بازارهای مالی بین‌المللی درشوک بودند اما با ارایه طرح صد روز اول ریاست جمهوری توسط دونالد ترامپ‌، بازارسهام امریکا متوجه روی‌کرد اولیه وی‌شدند‌. ترامپ روی‌کرد صد روز اول ریاست جمهوری را برمبنای رونق اقتصاد داخلی برنامه‌ریزی کرده‌است به‌همین خاطر بازار‌های مالی نیز خوش‌بینانه و با چاشنی شایعات و حواشی رشد عجیبی را در‌برخی جفت ارزها به‌همراه داشت‌.

از اتحادیه اروپا چه خبر؟ این اتحادیه شکننده درگیر مسایل سیاسی‌است تا اقتصادی‌. ظاهرا طعم پیروزی‌های عجیب دربریتانیا و آمریکا به‌زودی دامن‌گیر فرانسه نیز خواهد‌شد‌. به‌طوری که رقیب اولاند اولین اولویت خود را خروج فرانسه از اتحادیه اروپا اعلام کرده‌است‌. این روی‌کرد به‌همراه بحران سیاسی در‌اسپانیا باعث کاهش ارزش یورو در‌برابر دلار‌شد‌. این فشارهای سیاسی به یورو سبب می‌شود تا جفت ارز EURUSD درمحدوده ۱٫۰۵۰ نوسان داشته باشد‌.

خبرخوش برای سرمایه‌گذاران یورو‌ این‌‌است که با در‌نظر گرفتن آرامش نسبی در‌بازار فرانک سوئیس CHF می‌توان در‌میان مدت شاهد افزایش قیمت EURCHF تا محدوده قیمتی ۱٫۰۹۰ بود و رشد مناسبی از این جفت ارز را خواهیم داشت‌.

تحلیل هفته پیشِ‌ِرو

انس طلا: پس از پیروزی ترامپ و خوش‌بینی بازار نسبت به طرح‌های اقتصادی وی دلار USD ارزش زیادی به خود گرفت از اینرو انس در‌حیطه بین‌المللی با کاهش درخواست روبه‌رو‌شد‌. معامله‌گران انس بهتر‌است بدانند درحال حاضر از ارزش انس کاسته نشده‌است بلکه بدلیل افزایش هزینه نگهداری این فلزارزشمند‌، سرمایه‌‌گذاران جهانی در‌حال فروش انس و کاستن از میزان هزینه‌هایشان هستند‌. دراین هفته احتمال می‌رود که از میزان خوش‌بینی به ترامپ کاسته شود و انس در‌ساعات اولیه بازاربا آرامش آغاز به‌کار کند‌.اما این آرامش قبل از توفان می‌باشد زیرا خبرهای اقتصادی این هفته کماکان به‌استثنای روزجمعه به نفع دلارحرکت می‌کنند و می‌توان کاهش بیشتری از انس دید‌. درحال حاضر قیمت انس در‌برابر دلار تقریبا ۱۱۸۳ می‌باشد اما در‌برخی بازارهای شایعه ریزش انس تا ۱۱۳۴ نیز وجود دارد‌.

طلا در‌ایران: طلا و معاملات آن در‌ایران به نوسان انس جهانی و قیمت‌گذاری دلار داخلی وابسته‌است‌. از این‌رو کاهش قیمت انس جهانی تاثیر چندانی بر طلا در‌ایران نخواهد داشت چون در‌حال حاضر دلار مثل مار به نرمی‌درحال حرکت به سمت صعود بیشتر‌است‌. بزبان ساده در‌ابتدای هفته کاهش قیمتی کمی‌در‌طلا خواهیم داشت اما با پایان یافت هفته این کاهش قیمت جبران می‌شود‌.

یورو به دلار EURUSD: تقویم اقتصادی این هفته یورو تقریبا خالی‌است و ارزش خبری بالایی ندارد در‌این هفته‌، یورو بیشتر به بازار مالی آمریکا چشم دوخته‌است و بحران سیاسی اسپانیا‌. دراین میان تبلیغات انتخاباتی فرانسه و زمزمه خروج این کشور از اتحادیه اروپا سایه سنگینی بر نوسان یورو‌است‌. از نظر تکنیکال هفته پیشِ‌رو برای جفت ارزEURUSD بیشتر خنثی‌است

پوند به دلار GBPUSD: به نظر می‌رسد نگرانی‌های سرمایه‌گذاران روی پوند از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کاهش یافته‌است هر چند چشم‌انداز اقتصادی این کشوربرای سال ۲۰۱۷ خبرهای خوش اقتصادی ندارد اما سرمایه‌گذاران پی‌گیر اخبار اقتصادی کوتاه مدت هستند تا اوایل سال ۲۰۱۷ که دادگاه عالی این کشور رای نهایی خود درباره چگونگی تعامل پارلمان و دولت درباره خروج از اتحادیه اروپا را اعلام کند‌. از این‌رو در‌هفته پیشِ‌رو این جفت ارز بویژه روزهای پنج‌شنبه و جمعه با رشد صعودی مناسبی همراه‌است و درمیان مدت شاهد رشد قیمتی آرام و لاک پشتی به‌سمت ۱٫۲۶ هستیم‌.

دلار آمریکا به دلار کانادا USDCAD: دلار کانادا تا حدی وابستگی به نفت دارد‌. بازار‌های مالی نیز به‌خوبی درک کرده اند که از اجلاس نفتی اوپک آبی گرم نمی‌شود در‌نتیجه با چند گفتگوی خبری و لبخندهای دوستانه به پایان می‌رسد‌. سرمایه‌گذاران دلار کانادا می‌دانند حضور ترامپ یعنی بازنگری در‌قرارداد نفتا و هر نوع خبر و یا پی‌گیری مربوطه از سوی ایالات متحده فشار مالی سنگینی بر دلار کانادا وارد می‌سازد از این‌رو می‌توان انتظارداشت که جفت ارز USDCAD وارد مسیر صعود تا ۱٫۳۸ شوند‌. مگر این‌که اوپک با همراهی روسیه به نقاط مشترک خاصی برسند و یا این‌که ترامپ وارد مذاکره درباره قرار داد نفتا نشود‌. البته تیم رهبری کشور کانادا از نظر مذاکرات بین‌المللی رقیب سختی برای ترامپ خواهد بود و این یعنی نوسان نامنظم در‌برخی زمان‌ها برای این جفت ارز‌.

دلار آمریکا به ین ژاپنUSDJYN: هفته پیش رو ین در‌سکوت خبری خواهد رفت هر چند رشد اخیر اقتصادی ین نشان از ثبات اقتصادی در‌این ارز می‌باشد و بازار تمایل به خرید این ارز باید از خود نشان دهد اما با هیجان فعلی در‌خرید دلار در‌بازار فعلا ین نادیده گرفته‌شده‌است به‌همین خاطر سرمایه‌گذاران چشم‌های خود را به بازار مالی آمریکا دوخته‌اند در‌هفته پیشِ‌رو رشد کم‌سابقه‌ای از داو جونز خواهیم داشت و به طبع آن رشد دلار دربرابر ین‌. در‌صورت تحقق صعود Dow Jones این جفت ارز تا محدوده ۱۱۶ رشد خواهدداشت‌.

دلار‌استرالیا به دلار آمریکاAUDUSD: ازنظر تکنیکال برای این جفت ارز در‌میان مدت رشد قیمتی تا ۰٫۷۶ را می‌توان انتظارداشت‌.

سرمایه‌گذاران سایر ارزها‌، بازار مالی و شاخص سهام امریکا بویژه اوراق قرضه را در‌این هفته رصد نمایند هرگونه تغییروتحول دراین بازارهای نوسان در‌بازارهای مالی دیگر ایجاد خواهدکرد‌.

هرگونه خبر و یا رویداد سیاسی در‌روزهای آینده می‌تواند تا حدی این تحلیل ارائه‌شده را دستخوش نوسان و تغییرکند‌.

منبع: جهان اقتصاد


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : يکشنبه 7 آذر 1395
تعداد بازدید : 424

بازگشت