متن خبر

سقوط سه پله ای جایگاه خودرویی ایران در جهان

 

در حالی که بر اساس آمار وضعیت فروش خودرو در ایران سرو سامان گرفته است اما از نظر جایگاه تولید خودرو،ایران در سال ۲۰۱۵ با سه پله سقوط به رده ۲۰ رسیده است.

میزان فروش خودرو در کشور در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ میلادی زیر یک میلیون دستگاه در سال بوده است همچنین در طول سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ روند فروش خودرو در ایران با افت فاحشی روبه‌رو بود، به‌طوری‌که سال ۲۰۱۳ این میزان به ۶۹۱ هزار دستگاه رسید که کمترین میزان در یک دهه اخیر بود. اما آمار اخیر نشان می دهد که وضعیت فروش خودرو در ایران سرو سامان گرفت و در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی میزان فروش خودرو در کشور دوباره به بالای یک میلیون دستگاه خودرو در سال افزایش یافت.

رتبه ایران در فروش خودرو در ۲۰۱۵

سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری اعلام کرد در سال میلادی گذشته بیش از یک میلیون دستگاه خودرو در کشور به فروش رفت و ایران سیزدهمین بازار بزرگ خودروی جهان در این سال شناخته شد.
بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی این نهاد بین‌المللی در سال ۲۰۱۵ بالغ بر یک میلیون و ۵۵ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو در ایران به فروش رسیده است. فروش خودرو در ایران طی این سال نسبت به سال قبل از آن ۵۱ هزار و ۳۰۰ دستگاه کاهش داشته است. در سال پیش از آن نیز یک میلیون و ۱۰۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو در ایران به فروش رسیده بود.

مجموع فروش خودرو در سراسر جهان

 

کل خودروهای فروش رفته در جهان طی سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۶۶ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۹۱۷ دستگاه بوده است. این رقم نسبت به سال قبل از آن ۸۹۴ هزار و ۵۳۷ دستگاه افزایش داشته است. در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۶۵ میلیون و ۴۱۷ هزار و ۳۸۰ دستگاه خودرو در جهان به فروش رسیده بود.

چین بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان در سال ۲۰۱۵ شناخته شده و ۲۱.۱۴ میلیون دستگاه خودرو در این کشور طی سال ۲۰۱۵ به فروش رسیده است. آمریکا با فروش ۷.۵۷ میلیون دستگاه در رتبه دوم و ژاپن با فروش ۴.۳۱ میلیون دستگاه در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش ایران سیزدهمین بازار بزرگ خودرو در جهان طی سال ۲۰۱۵ شناخته شده و ۱.۵۹ درصد از کل فروش خودرو در جهان به بازار ایران اختصاص داشته است.

ایران در جایگاه بیستم تولید خودرو در جهان

از نظر جایگاه تولید خودرو،ایران در سال ۲۰۱۵ با تولید ۹۸۰ هزار خودرو در مکان بیستم قرار داشت این در حالی است که ایران در سال ۲۰۱۴ در جایگاه ۱۷ جهان بود و رده ایران با سه پله سقوط به رده ۲۰ رسیده است.
از دلایل اصلی کاهش تولید خودرو ایران در سال گذشته میلادی، تحریم خرید خودروهای صفر توسط مردم و نبود نقدینگی بود بحرانی که به انبار شدن ۱۰۰ هزار خودرو انجامید، اما با کمک دولت و اعطای وام کمی آرامش به صنعت خودرو بازگشت.

اما این بحران به افزایش قیمت خودرو به بیش از سه برابر طی شش سال گذشته منجر شد و این در حالی است که مردم از کیفیت خودروهای تولیدی در ایران و نبود تنوع و رقابت خسته شده‌اند.

 آمار تولید خودرو در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ در جهان

سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری در جدیدترین گزارش خود  آمار تولید خودرو در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ در کشورهای جهان را منتشر کرد. درجدول زیر از نظر مجموع تولید خودرودر جهان، چین در سه ماهه دوم سال جاری میلادی با تولید مجموع ۱۲,۸۹۲,۱۵۴ در صدر این فهرست و پس از آن آمریکا با ۶,۲۵۵,۴۷۶ در جایگاه دوم قرار گرفته است همچنین ژاپن نیز با ۴,۴۹۴,۵۸۳ خودرو جایگاه سوم این جدول را به خود اختصاص داده است. اما ایران همچنان در جایگاه بیستم جدول قرار دارد.

 

 

???ایران همچنان در رده بیستم

???ایران همچنان در رده بیستم

منبع: پارسینه

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 آبان 1395
تعداد بازدید : 441

بازگشت