متن خبر

برجام بانکی همچنان در برزخ

 

با وجود اجرایی شدن برجام و برنامه رفع تحریم ها از بخش های مختلف اقتصادی، اما اجرای برجام بانکی با ابهامات و تردیدهای فراوانی همراه بوده و غربی ها همچنان بدعهدی می کنند.

به گزارش آیپاد به نقل از ایران اکونومیست؛ نمایندگان مجلس هفته گذشته گزارشی از روند اجرای برجام و اجرای تعهدات غربی ها ارائه کردند که در آن بر لزوم استفاده از راهکارهایی توسط دولت به منظور اقدام متقابل در مقابل بدعهدی های غربی ها تاکید شده است.

طی ماه های گذشته یکی از مهم ترین مسائلی که درباره اجرای برجام توسط غربی ها مطرح شده مربوط به برقراری روابط بانکی و مالی ایران در عرصه های بین المللی و همچنین فراهم شدن زمینه حضور بانک های بزرگ خارجی در اقتصاد ایران است. کارشناسان و مقامات دولتی بر این باورند که طرف های خارجی در این بخش از اجرای برجام کوتاهی کرده و زمینه های مناسب برای رفع تحریم های بانک ها فراهم نشده است.
 
از آنسو این موضوع مطرح است که آمریکایی ها عملا اجرای برجام در بخش های مالی و بانکی را دور زده و با ایجاد ابهامات و نگرانی هایی برای کشورها، مانع از همکاری های مالی و بانکی کشورهای اروپایی و ... با ایران می شوند.

برخی مقامات دولتی معتقدند مجموعه اقدامات آمریکایی ها در این زمینه باعث ایجاد نوعی ترس و تردید عمیق در اروپایی ها به منظور فعالیت های بانکی در ایران شده؛ در حالی که قرار نبود اجرای برجام در این بخش ها با تفاسیر جدیدی از سوی غربی ها مواجه شود.

هرچند در چند مرحله پیگیری های جدی از سوی تیم اقتصادی دولت و وزیر امور خارجه برای رفع تردیدها و نگرانی های بانک های خارجی برای همکاری با ایران صورت گرفته و مقامات دولتی انتقادات صریح و بی پرده ای را از عملکرد طرف های خارجی در اجرای برجام به ویژه در بخش بانکی داشته اند؛ اما تا به امروز زمینه های چندان مناسبی برای شکل گیری مناسبات مالی و اقتصادی مشاهده نمی شود.

 در عین حال، وزیر امور خارجه آمریکا در یک مرحله پیرامون این مسئله که از نظر آمریکا بانک های اروپایی می توانند با ایران مراوده داشته باشند سخن گفته و سپس وزارت خزانه داری این کشور نیز بیانیه ای را برای رفع تحریم مبادلات دلاری با ایران البته جدا از سیستم مالی آمریکا صادر کرده، اما هنوز شاهد حضور بانک های بزرگ خارجی در ایران نیستیم و سیاست یک بام و دو هوای غربی ها در اجرای برجام بانکی ادامه دارد.

 در گزارش اخیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره روند اجرای برجام آمده است: انتظارات ایران از طرف غربی در اجرای برجام به طور کامل برآورده نشده و غربی ها به ویژه آمریکایی ها در اجرای تعهداتشان کوتاهی بسیاری کردند؛ بنابراین روند اجرای برجام به علت بدعهدی غربی ها بسیار طولانی شده است.
واشنگتن اگر به دنبال فضای مثبت در پسابرجام و خواهان استمرار اجرابی برجام است توصیه می کنیم، حُسن نیت خود را با برقراری ارتباط بین بانکی نشان دهد. همچنان در زمینه ارتباط بانکی با بانک های بزرگ همچنان مشکلاتی وجود دارد و این مشکلات به دلیل بدعهدی آمریکایی ها در اجرای تعهداتشان شکل گرفته است.
انتظار می رود در گزارش بعدی وزارت امور خارجه و کمیسیون امنیت ملی شاهد رفع مشکلات بانکی باشیم و همچنین باید رویه یکپارچه و محکم در مقابل بدعهدی آمریکایی ها در داخل کشور شکل گیرد تا آنها را وادار به اجرای تعهداتشان کنیم.

کوروش پرویزیان در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره بیانیه اخیر وزارت خزانه داری آمریکا در مورد آزادسازی معاملات دلاری با ایران خارج از سیستم مالی آمریکا و اینکه برخی این بیانیه را گامی رو به جلو دانسته اند، گفت:‌ خیلی کار مهمی از سوی آمریکایی ها در این زمینه صورت نگرفته است.

رییس کانون بانک های خصوصی اظهارداشت:‌ صراحت و عظم جدی تری نیاز است که محدودیت هایی که در طول سالیان مختلف ایجاد شده بتواند حل و فصل شود.

روز گذشته علی صالح آبادی؛ مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران نیز درباره اجرای توافقات برجام در بخش بانکی گفت: بانک های خارجی همچنان از برقراری روابط با ایران هراس دارند.

وی خاطرنشان کرد:‌ یکی از محدودیت هایی که وجود داشت برقراری ارتباط با بانک های بزرگ بود اما اخیرا یکی دو بانک بزرگ مانند بانک کی وی سی بلژیک همکاری با ایران را آغاز کرده اند. با این حال، وی تاکید کرد که هنوز موفق به برقراری ارتباط با بانک های بزرگ نشده ایم.


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 آبان 1395
تعداد بازدید : 441

بازگشت